Witaj!

Zamysłem przy powstaniu tego bloga było stworzenie kompendium o męskiej etykiecie ubioru. Będą tu opisywane zarówno podstawowe zasady, którymi należy się kierować przy tworzeniu klasycznej garderoby i spójnego wizerunku, jak i ciekawostki na temat męskiej elegancji czy anegdoty związane z historią mody męskiej. Zapraszam do lektury :)

Z powodów osobistych zawieszam prowadzenie bloga na jakiś czas...

25.10.09

Tkaniny na krawat

Dobry krawat wykonany jest z tkanin naturalnych takich jak jedwab, kaszmir, wełna lub z mieszanki tych naturalnych materiałów. Najlepsze są angielskie i włoskie jedwabie, a także szkocki kaszmir i wełna oraz irlandzki len. Ma to odbicie w cenie takich krawatów. Tańsze krawaty wykonane są z mniej szlachetnych odmian jedwabiu czy wełny, na rynku jest także ogromny wybór krawatów z poliestru.

Tkaniny naturalne sprawiają, że w takim krawacie się nie pocisz, bo jest on przewiewny. Takiego komfortu nie ma niestety przy nawet najlepszych krawatach z poliestru. Wszystkie krawaty, oprócz tych składanych ręcznie, są w środku wykładane sztywną wkładką z tańszych materiałów . Dobre krawaty mają podszewkę zrobioną z tego samego materiału co front, inne mają po prostu cienką podszewkę z tańszego materiału w kolorze krawata.Wraz ze zmianą pór roku zmieniamy obuwie, które nosimy. Podobnie postępujemy z garniturami, koszulami i krawatami. W lato najlepiej nosić garnitury z materiałów o mniejszej gramaturze, lekkich i bardziej przewiewnych, w jasnych kolorach [szarości, popiel, beże], do nich dobieramy koszule także z lekkich, przewiewnych tkanin i jedwabne krawaty w jasnych kolorach. Na chłodniejsze dni wybieramy krawaty z kaszmiru, wełny lub tkanin mieszanych w klasycznych, stonowanych barwach do koszul z grubszych materiałów oraz ciemniejszych garniturów o grubszym splocie tkaniny.

Zmiana krawata jedwabnego na wełniany czy kaszmirowy wymaga zmiany węzła, ponieważ ten sam węzeł na cieńszej i grubszej tkaninie daje zupełnie różnej wielkości rezultat i o ile na jedwabiu wyglądał dobrze, to zawiązany na wełnianym krawacie może ocierać się przesadę i śmieszność.

Ze względu na ceny jedwabnych krawatów oraz trudności w ich czyszczeniu, popularne jest wśród panów, którzy na co dzień śmigają w garniturach, noszenie do biura krawatów poliestrowych lub z mikrofibry*.

Warto jeszcze wspomnieć, że niezależnie od pory roku, na wieczór zakładamy obowiązkowo krawat jedwabny. O ile krawaty wełniane, kaszmirowe czy też z mieszanek nadają się na co dzień, do biura, na nieformalne spotkania, to absolutnie odpadają jako wizytowe. Tylko elegancki krawat jedwabny nadaje się na wieczór i na formalne uroczystości.

*Mikrofibra – jest to specjalny typ mikrowłókna składający się z odpowiedniej mieszanki bardzo cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych (nylon). Otrzymane w ten sposób mikrowłókna są 10 razy cieńsze niż jedwab, 30 razy cieńsze od bawełny, 40 razy cieńsze od wełny i aż 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa.

Brak komentarzy: