Witaj!

Zamysłem przy powstaniu tego bloga było stworzenie kompendium o męskiej etykiecie ubioru. Będą tu opisywane zarówno podstawowe zasady, którymi należy się kierować przy tworzeniu klasycznej garderoby i spójnego wizerunku, jak i ciekawostki na temat męskiej elegancji czy anegdoty związane z historią mody męskiej. Zapraszam do lektury :)

Z powodów osobistych zawieszam prowadzenie bloga na jakiś czas...

30.8.09

Jak czyscić krawat?

Nad ubrudzonym jedwabnym krawatem, właściwie można tylko siąść i płakać. Jedwab jest niezwykle trudny w czyszczeniu. Nie lubi wody, nie lubi nawet wilgoci. Wysychająca woda na jedwabnym krawacie może zostawić brzydkie koła. Maksymalna temperatura prania/ prasowania do jakiej nie traci połysku i się nie odkształca to 30st. Dlatego tak ważne jest, aby jedwabnego krawata nie zabrudzić. Krawaty poliestrowe* zniosą więcej prób wyczyszczenia.

Krawatów zazwyczaj nie pierze się, nie można ich wyciskać i skręcać, nie powinny być prasowane, a jeżeli już to tylko przez bawełnianą szmatkę i w bardzo niskiej temperaturze. W dodatku krawat w środku ma specjalnie wyprawiony np. wełniany wkład, który przy niewłaściwej konserwacji łatwo jest trwale odkształcić [skurczyć]. Przy praniu często tez wypaczają się szwy i nie pracują tak jak powinny przy prostowaniu krawata.

Jeśli jednak zdarzy się Ci pobrudzić krawat, można spróbować kilku rzeczy. Po pierwsze jak najszybciej delikatnie zetrzeć plamę zimną wodą, która zapobiegnie wchłanianiu się plamy. Można spróbować zadziałać jakimś detergentem do tkanin delikatnych czy rozcieńczonym odplamiaczem. Jednak na plamy tłuste to nie działa. Zamiast tego można spróbować nałożyć talk, który wchłonie tłustą plamę z materiału. Ostatecznie oddaje się krawat do pralni chemicznej na punktowe czyszczenie, jednak efekt nie zawsze jest zadowalający. Bardzo łatwo odbarwić tkaninę i zdeformować wkładkę krawata.

Pamiętaj zatem, że najważniejsza jest prewencja: nie brudzimy krawatów ;) Jeżeli pochylasz się nad stołem, żeby po coś sięgnąć, przytrzymaj drugą ręką krawat przy klatce piersiowej. Jeżeli zaglądasz pod maskę samochodu, zdejmij najpierw krawat, żeby go nie pobrudzić smarem czy olejem. Itd.

Warto także zapamiętać, żeby uważać na krawaty przy wszelkiego rodzaju zapięciach na rzep czy to w kurtce czy w torbie na ramię czy tez plecaku. Chwila nieuwagi i mamy zmechacony lub zaciągnięty krawat.

*Poliester jest to mocne włókno chemiczne [podstawowymi surowcami są węgiel i ropa naftowa]. Tkaniny z tego włókna nie kurczą się ani nie rwą.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Już czytałam praktycznie identyczny tekst. Plagiat Twój albo kogoś innego.

Anonimowy pisze...

Wystarczy spojrzeć na datę publikacji. Autor tego bloga napisał post 30.08.2009 r., natomiast bardzo podobny o którym zapewne piszesz jest z 29.03.2014 r. ( https://www.facebook.com/ADRIANOforU/posts/413784445301882 ).