Witaj!

Zamysłem przy powstaniu tego bloga było stworzenie kompendium o męskiej etykiecie ubioru. Będą tu opisywane zarówno podstawowe zasady, którymi należy się kierować przy tworzeniu klasycznej garderoby i spójnego wizerunku, jak i ciekawostki na temat męskiej elegancji czy anegdoty związane z historią mody męskiej. Zapraszam do lektury :)

Z powodów osobistych zawieszam prowadzenie bloga na jakiś czas...

30.12.09

Jak wyprasować koszulę?

Najłatwiej wyprasować koszulę, gdy jest jeszcze lekko wilgotna po wypraniu. Jeżeli chcesz wyprasować koszulę suchą, możesz ją lekko spryskać wodą ze spryskiwacza do kwiatków, strząchnąć, a następnie poskładać [niezbyt dokładnie, ale na tyle dobrze, żeby nie robić nowych zagięć], włożyć do reklamówki i zawiązać ją. Koszula odstawiona na 30min. wchłonie równomiernie wilgoć i będzie łatwiejsza w prasowaniu. Ten krok bardzo ułatwia prasowanie, ale nie jest konieczny.

W koszuli należy porozpinać wszystkie guziki, a następnie przełożyć ją na lewą stronę. Prasownie zacznij od kołnierzyka. Rozłóż kołnierzyk na płasko na desce do prasowania, trzeba go wyprasować z obu stron, uważając, żeby się nie marszczył. Nie zapomnij o stójce pod kołnierzykiem [to ten pasek materiału, do którego przyszyty jest kołnierzyk].Rogi kołnierzyka zazwyczaj mają miejsce na wsunięcie plastikowych paseczków- służą do usztywnienia rogów kołnierzyka i zapobiegają wykręcaniu się ich. Niektóre modele koszul mają usztywnienia zaszyte na stałe. Nie bój się, że je uszkodzisz ciepłem z żelazka, są na tyle odporne i giętkie, że trudno je stopić czy połamać.Po wyprasowaniu kołnierzyka czas zabrać się za karczek. Składa się zazwyczaj z dwóch kawałków materiału i ma dwie warstwy.Rozłóż go na płasko na desce i wyprasuj część środkową.Następnie wsuń rękaw koszuli na trójkątny koniec deski i rozłóż karczek tak, żeby wyprasować jego jeden bok. To samo zrób z drugą stroną.Kolejny krok to rękawy. Znajdź na rękawie podłużny szew i w tym miejscu zagnij rękaw. Rozłóż go na desce tak, żeby guzik przy mankiecie był pod spodem. Wyprasuj tę część rękawa od szwu do prawie samego końca. Drugiej krawędzi rękawa nie prasuj na razie, ani tym bardziej nie rób tam kantu!Przełóż rękaw guziczkiem przy mankiecie do góry i wyprasuj podobnie jak poprzednio, od szwu prawie po drugą krawędź. Zwróć także uwagę na rozpięcie mankietu i popracuj chwilę żelazkiem przy rozprasowywaniu zgnieceń przy zakładkach przy mankiecie.Na rysunku zaznaczona na czerwono jest część rękawa, która nie została wyprasowana. Należy teraz rękaw złożyć tak, żeby szew podłużny był pod spodem na środku, a zaznaczona na czerwono część na górze. Delikatnie wyprasuj tę część. Najtrudniejszy moment jest na górze ramienia, prasując tamten kawałek, możesz pognieść to co pod spodem. Wtedy trzeba poprawić powstałe zagniecenia w okolicy pach.Przy prasowaniu mankietów ważne jest, żeby wyprasować je z obydwu stron, a także żeby zwrócić uwagę na dokładne wyprasowanie rozpięcia z guziczkiem i zakładek przy mankietach.

Zostały do wyprasowania przód i tył. Każdą połę koszuli wyprasuj w dwóch podejściach. Ułóż ją na kwadratowym zakończeniu deski i prasuj pas z dziurkami na guziki [lub obszar pomiędzy guzikami w przypadku drugiej poły koszuli] aż po szew pod pachą.Następnie przełóż koszulę i prasuj szew pod pachą i okolice w obu stron. To samo zrób z drugą stroną koszuli.Na koniec wyprasuj tył koszuli.Przełóż koszulę na prawą stronę i powieś na wieszaku. Zapnij przynajmniej pierwszy guzik przy kołnierzyku, żeby koszula trzymała kształt, najlepiej jednak zapiąć pierwsze trzy guziki, a następnie co drugi.Zostaw koszulę na 30 minut, po tym czasie możesz ją odwiesić do szafy lub poskładać i ułożyć na półce.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Właśnie udało mi się pierwszy raz uprasować koszulę tak, że wygląda na prasowaną:) Dziękuję!

Żaneta pisze...

Proszę :)