Witaj!

Zamysłem przy powstaniu tego bloga było stworzenie kompendium o męskiej etykiecie ubioru. Będą tu opisywane zarówno podstawowe zasady, którymi należy się kierować przy tworzeniu klasycznej garderoby i spójnego wizerunku, jak i ciekawostki na temat męskiej elegancji czy anegdoty związane z historią mody męskiej. Zapraszam do lektury :)

Z powodów osobistych zawieszam prowadzenie bloga na jakiś czas...

20.11.09

Kompletowanie eleganckiej garderoby- zestaw podstawowy

Podstawowy zestaw jaki powinien się znaleźć w szafie mężczyzny, który pragnie mieć elegancki strój na każda okazję bez ponoszenia nadmiernych wydatków, składa się z następujących elementów:-czarny garnitur

Przyda się w wielu sytuacjach począwszy od ważnych egzaminów, poprzez wyjścia do teatru aż po wesela i pogrzeby.

-biała koszula z mankietami zapinanymi na spinki

Najbardziej elegancka wersja koszuli, czyli śnieżnobiała, gładka, z mankietami zapinanymi na spinki, podkreśla uroczystość okazji [eleganckie przyjęcie, pogrzeb, Twój ślub].

-biała koszula w prążki z mankietami zapinanymi na guziki

Koszuli ze spinkami nie zakłada się na co dzień [no chyba, że jesteś prezesem banku ;) ], do pracy nosi się koszule z mankietami zapinanymi na guziczki, są wygodniejsze i praktyczniejsze, koszula w prążki [paski cienkie jak niteczka] dobrze wygląda przy gładkim garniturze.

-błękitna koszula z mankietami na guziczki

Koszula w tym kolorze pasuje niemal każdemu, do tego jest to jeden z kolorów koszul, jakich używa się w biznesie [biel, błękit i różowy], najmniej zobowiązująca z tych trzech koszul.

-czarny lub granatowy sweter w serek

Czasem okazja nie wymaga zakładania garnituru, zestaw spodnie garniturowe + koszula + sweter w serek jest mniej zobowiązujący, ale mimo wszystko elegancki, czarny sweter świetnie wygląda do szarych spodni, granatowy natomiast do beżowych.-czarny krawat

Nosi się go na pogrzebach, na co dzień raczej nie, chyba że jest to wersja a la lata 60-te czyli "śledź", ten wygląda dobrze do czarnego i do szarego garnituru.

-czerwony krawat

W biznesie preferuje się stonowane kolory garniturów i koszul, jedynym elementem garderoby, który może być kolorowy to krawat.
Czerwony jest często noszony przez przywódców państw, ponieważ dodaje twarzy charakteru, pasuje do osób energicznych i zaradnych, im bardziej jaskrawy odcień czerwieni, tym bardziej przyciąga wzrok, jeżeli jesteś za konserwatywnym wizerunkiem postaw na stonowane kolory jak bordo czy burgund.

-niebieski krawat w białe paski

O ile czerwony krawat działa pobudzająco, nadając właścicielowi wygląd osoby energicznej, o tyle niebieski działa uspokajająco, a noszący go mężczyzna sprawia wrażenie chłodnego profesjonalisty ;)Dobrze, gdy odcień krawata jest ciemniejszy od błękitnej koszuli, miłym urozmaiceniem byłoby też, gdyby był w białe paski, będzie wyglądał dobrze zarówno przy gładkiej koszuli błękitnej jak i białej gładkiej czy białej w prążki.

-czarny płaszcz

Uniwersalny kolor, taki płaszcz jest dobry zarówno do teatru jak i na pogrzeb. Do noszenia późną jesienią i zimą.-bielizna

Skarpetki koniecznie czarne! i to nie takie sportowe z froty, a cienkie, długie specjalne do garnituru.

Ważne także, żeby zakładać podkoszulkę, nie zakład się koszuli na gołe ciało, podkoszulka grzeje chłodnymi dniami, a gdy jest gorąco nie pozwala na szybkie przepocenie koszuli i pojawienie się nieestetycznych plam, ważne żeby podkoszulka była czysta i nieporwana. Zdarzyło się mi widzieć eleganta, który na weselu zdjął marynarkę i zaczął tańczyć przy lampie UV, koszula przepuściła promienie i spod niej świecił podkoszulek ewidentnie nie nadający się do noszenia...

-dodatki

Do czarnego garnituru najlepiej dobrać dodatki w czerni, zaliczamy do nich czarny skórzany pasek z elegancką sprzączką, czarne skórzane pantofle, a także czarny portfel, wizytownik czy aktówka, istotne jest, żeby zegarek był na czarnym skórzanym pasku, zegarka na bransolecie raczej do garnituru się nie zakłada, przyda się także czarny parasol, szal do płaszcza dobrze mieć zarówno czarny jak i w jakimś pasującym do karnacji kolorze.

Wymienione powyżej elementy stanowią bazę, na podstawie której można komponować udane zestawy na różne okazje. Jest to minimum klasyki jaka powinna się znaleźć w szafie mężczyzny. W jednym z następnych postów wersja dla bardziej zaawansowanych ;) Zapraszam :)

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Skąd tak absurdalny pomysł jak podkoszulka noszona pod koszulą do formalnego stroju? Za komuny tak się chodziło. Koszula jest bielizną to raz. Jak jest zimno to zakładamy odpowiedni do temperatury zestaw (z odpowiednio cieplejszych tkanin) lub uzupełniamy kamizelką to dwa. A jak jest za ciepło to może jadnak lepiej mieć mniej na sobie i nie zapocić koszuli zamiast liczyć, że podkoszulka wszysko przyjmie?

Anonimowy pisze...

Zgadzam się w 100% z moim przedmówca!

Anonimowy pisze...

A ja nie zgadzam się z "przedpiszącymi"

Anonimowy pisze...

A moze jeszcze podkoszulek dziurkowany. Podkoszulki nosilo sie do koszul noniron, aby choc odrobina bawelny dotykala cialo. Koszula na gole cialo i tyle w temacie!