Witaj!

Zamysłem przy powstaniu tego bloga było stworzenie kompendium o męskiej etykiecie ubioru. Będą tu opisywane zarówno podstawowe zasady, którymi należy się kierować przy tworzeniu klasycznej garderoby i spójnego wizerunku, jak i ciekawostki na temat męskiej elegancji czy anegdoty związane z historią mody męskiej. Zapraszam do lektury :)

Z powodów osobistych zawieszam prowadzenie bloga na jakiś czas...

15.11.09

Faux pas: Krawat

Krawat zawiązany za krótko
Prawidłowo zawiązany krawat powinien dotykać paska od spodni. Sprawdzaj w ciągu dnia czy nadal sięga tam gdzie powinien. Może okazać się ciut przykrótki, mimo że rano zawiązałeś go dobrze. Dlaczego tak się dzieje? To proste. Po kilku godzinach noszenia spodnie się zsuwają z bioder. Warto to wziąć pod uwagę, gdy wiążesz węzeł i zrobić go 1-2cm dłuższy. W ciągu dnia się wyrówna.Osoby wysokie oraz osoby ze sporym brzuszkiem często mają krawaty zawiązane zbyt krótko. Jeżeli problem dotyczy Ciebie, warto zapoznać się z różnymi rodzajami węzłów. Są takie, które wymagają mniej przełożeń i co za tym idzie krawat jest dłuższy np. węzeł Kent czy węzeł Pratta. Można także zainwestować w krawaty Extra Long, które zwykle są o kilkanaście centymetrów dłuższe od standardowych krawatów, wtedy masz możliwość zawiązania każdego węzła bez konieczności zastanawiania się czy krawat nie wyjdzie za krótki.

Krawat zawiązany za długo
Ten problem zwykle dotyczy niskich mężczyzn. Po prawidłowym zawiązaniu popularnego węzła np. "w czwórkę" może się okazać, ze spod szerszej końcówki krawata wystaje cieńsza. Rozwiązaniem jest użycie węzła z dużą ilością przełożeń, co zabierze trochę centymetrów z długości krawata. Do tego typu węzłów należą np.: węzeł podwójny czy węzeł Plattsburgh.

Wystająca spod krawata wąska końcówka
Wąską końcówkę przełóż przez etykietę na spodniej stronie szerokiego końca.

Wystający spod kołnierzyka krawat
Po zawiązaniu węzła opuść kołnierzyk koszuli tak, aby zasłonił na karku krawat.

Wystające spod węzła guziki
Krawat powinien być tak zawiązany, aby zasłonił z przodu zapięcie koszuli i guziki pod szyją. Nieeleganckie jest luzowanie krawata, a co za tym idzie odsłonięcie tego kawałka koszuli, gdy masz na sobie garnitur. Krawat można poluzować na długim nieformalnym spotkaniu czy też podczas późnego zebrania w pracy, a i to gdy najpierw tak zrobił Twój przełożony.

Jednakże prawdziwie elegancki mężczyzna nie tylko nie luzuje krawata, ale także nie zdejmuje marynarki w towarzystwie innych. Dlatego też szyte na miarę garnitury mają w marynarce mankiety rozpinane. Pozwala to w publicznej toalecie na rozpięcie i podwinięcie mankietów marynarki, żeby umyć ręce. Gotowe fabryczne garnitury mają atrapy dziurek na guziki, a do nich przyszyte guziki. Wtedy, żeby nie ochlapać mankietów wodą, marynarkę się zdejmuje i odwiesza, bo innej możliwości nie ma.

Brudny, pognieciony krawat
Krawat powinien być czysty i gładki, a węzeł sztywny. Jak tego dokonać przeczytasz tutaj, tutaj, tutaj i tutaj.

Szerokość krawata, a szerokość klap marynarki
Istnieje zasada: węższy krawat do węższych klap, a szeroki do klap szerszych. Na rynku odzieżowym dostępne są krawaty od 8cm do 13cm [oczywiście istnieją węższe "śledzie" jak i szersze krawaty a la lata 90-te, ale są one przerysowane]. Osoby szczupłe powinny wybierać marynarki o wąskich klapach i cienkie krawaty, osoby postawne czy atletycznie zbudowane wybiorą klapy szersze i szersze krawaty. Chodzi tu o nadanie prawidłowych proporcji sylwetce. Wyobrażacie sobie Pudziana w krawacie "śledziu"? ;)

Krawat w misie
Eleganckiemu mężczyźnie nie wypada nosić krawata z misiaczkami, samochodzikami, Myszką Miki itp. Chcesz być odbierany jako profesjonalista? Tak się ubieraj.

Ten sam krawat dwa dni z rzędu
Jeżeli masz pracę, która wymaga od Ciebie ubierania się na co dzień w garnitur, zapamiętaj, ze nie nosimy dwa razy tego samego krawata pod rząd [o koszuli nie wspomnę, ta ma datę ważności jeden dzień, potem do prania]. Dlatego warto mieć min. 5 krawatów, którymi możesz żonglować dobierając do różnych koszul. Będzie o tym jeden z kolejnych postów.

Krawat do koszuli, ale bez marynarki
Typowy strój menedżerów w fast-foodach. Nie jest to niestety szczyt elegancji.

Krawat do koszuli z krótkim rękawem
Sytuacja jak wyżej. A założenie do koszuli z krótkim rękawem i krawata i garnituru to prawdziwe modowe faux pas!

Brak komentarzy: