Witaj!

Zamysłem przy powstaniu tego bloga było stworzenie kompendium o męskiej etykiecie ubioru. Będą tu opisywane zarówno podstawowe zasady, którymi należy się kierować przy tworzeniu klasycznej garderoby i spójnego wizerunku, jak i ciekawostki na temat męskiej elegancji czy anegdoty związane z historią mody męskiej. Zapraszam do lektury :)

Z powodów osobistych zawieszam prowadzenie bloga na jakiś czas...

15.9.09

Jak zawiązać krawat? Węzeł krzyżowy (cross knot)

W nie tak dawnych czasach umiejętność prawidłowego zawiązania krawata była czynnością, którą syn wynosił z domu. W dzisiejszych czasach takiej tradycji już nie ma. Wielu mężczyzn na co dzień nie chodzi pod krawatem, a jedynie od święta. I od święta zawiązuje krawat, a jeżeli czegoś nie robi się systematycznie, to się to zapomina.

Dlatego też warto przypomnieć ile jest różnych możliwości wiązania krawatów i wybrać dla siebie pasujący pod względem wielkości węzła czy trudności wiązania.
Na początek węzeł krzyżowy. Jest to węzeł klasyczny, prawie symetryczny. Nosi się go do szerszych wykładanych kołnierzyków, a wiąże najczęściej z cieńszych materiałów. Nadaje się do biura i na wieczorne wyjścia.Rys.1
W prawą rękę weź węższą końcówkę krawata, w lewą- szerszą końcówkę. Przerzuć krawat na szyję. Skrzyżuj końcówki krawata tak, żeby węższa była pod spodem szerszej. Od tej pory węższa końcówka jest statystą, pracujesz szerszym końcem krawata.
Rys.2
Węższą końcówkę staraj się utrzymać pionowo w jednej pozycji, szerszy koniec przełóż pod węższym na Twoją lewą stronę.
Rys.3
Następnie ten szerszy koniec włóż od góry za powstałą pod brodą pętlę i wyciągnij pod spodem węzła.
Rys.4
Przełóż szeroką końcówkę na swoją prawą stronę. Właśnie powstaje końcowa widoczna część węzła krawata.
Rys.5
Teraz włóż szeroką końcówkę od spodu pętli pod szyją...
Rys.6
... i wyciągnij górą.
Rys.7
Ostatni krok to przełożenie szerokiego końca przez powstały przed chwilą frontowy poziomy pas węzła krawata i nadanie węzłowi ostatecznego kształtu przez ściągnięcie końcówki krawata w dół.
Rys.8
Gotowe! :)

Brak komentarzy: