Witaj!

Zamysłem przy powstaniu tego bloga było stworzenie kompendium o męskiej etykiecie ubioru. Będą tu opisywane zarówno podstawowe zasady, którymi należy się kierować przy tworzeniu klasycznej garderoby i spójnego wizerunku, jak i ciekawostki na temat męskiej elegancji czy anegdoty związane z historią mody męskiej. Zapraszam do lektury :)

Z powodów osobistych zawieszam prowadzenie bloga na jakiś czas...

20.9.09

Jak zawiązać krawat? Węzeł Windsor (Windsor knot)

Węzeł Windsor, nazywany także pełnym Windsorem lub podwójnym Windsorem [aby odróżnić go od węzła pół-Windsor] w porównaniu do innych metod tworzy szeroki, symetryczny trójkątny węzeł. Mylnie uważa się, że został nazwany od imienia księcia Windsoru [króla Edwarda VIII przed jego abdykacją]. Tak naprawdę został nazwany od imienia jego dziadka Edwarda VII. Książę preferował szeroki węzeł, aby taki efekt uzyskać, wiązał krawat w typowy węzeł "four-in-hand", ale na grubszym krawacie. Węzeł Windsor został wynaleziony, aby naśladować szeroki książęcy węzeł, ale na krawacie standardowej grubości.

Węzeł Windsor nosi się na bardziej uroczyste okazje. Powinno się go nosić do kołnierzyków z szeroko rozstawionymi koniuszkami oraz do kołnierzyków mocno wyciętych, jako że przy klasycznym lub przypinanym ten gruby węzeł podnosi koniuszki kołnierzyka, co wygląda niekorzystnie. Węzeł windsorski w połączeniu z szerokim krawatem tuszuje długą szyję, pasuje on także mężczyznom z mocnym podbródkiem.Rys.1
W prawą rękę weź węższą końcówkę krawata, w lewą- szerszą końcówkę. Przerzuć krawat na szyję. Skrzyżuj końcówki krawata tak, żeby węższa była pod spodem szerszej. Od tej pory węższa końcówka jest statystą, pracujesz szerszym końcem krawata.
Rys.2
Węższą końcówkę staraj się utrzymać pionowo w jednej pozycji, szerszy koniec przełóż pod cieńszym i wyciągnij górą pod brodą.
Rys.3
Następnie szerszy koniec przełóż pod ęższym i wyciągnij go z Twojej lewej strony.
Rys.4
Potem szerszy koniec przełóż nad węzłem za pętlę wokół szyi. Wyciągnij końcówkę spod węzła.
Rys.5
Przełóż szeroką końcówkę na swoją prawą stronę. Właśnie powstaje końcowa widoczna część węzła krawata.
Rys.6
Teraz włóż szeroką końcówkę od spodu pętli pod szyją i wyciągnij górą.
Rys.7
Ostatni krok to przełożenie szerokiego końca przez powstały przed chwilą frontowy poziomy pas węzła krawata i nadanie węzłowi ostatecznego kształtu przez ściągnięcie końcówki krawata w dół.
Rys.8
Gotowe! :)

1 komentarz:

robaczek pisze...

ooo! zawsze szukałam u wujka google jak zawiązać krawat - teraz mam to pod ręką! przyda się:D