Witaj!

Zamysłem przy powstaniu tego bloga było stworzenie kompendium o męskiej etykiecie ubioru. Będą tu opisywane zarówno podstawowe zasady, którymi należy się kierować przy tworzeniu klasycznej garderoby i spójnego wizerunku, jak i ciekawostki na temat męskiej elegancji czy anegdoty związane z historią mody męskiej. Zapraszam do lektury :)

Z powodów osobistych zawieszam prowadzenie bloga na jakiś czas...

25.10.09

Tkaniny na krawat

Dobry krawat wykonany jest z tkanin naturalnych takich jak jedwab, kaszmir, wełna lub z mieszanki tych naturalnych materiałów. Najlepsze są angielskie i włoskie jedwabie, a także szkocki kaszmir i wełna oraz irlandzki len. Ma to odbicie w cenie takich krawatów. Tańsze krawaty wykonane są z mniej szlachetnych odmian jedwabiu czy wełny, na rynku jest także ogromny wybór krawatów z poliestru.





Tkaniny naturalne sprawiają, że w takim krawacie się nie pocisz, bo jest on przewiewny. Takiego komfortu nie ma niestety przy nawet najlepszych krawatach z poliestru. Wszystkie krawaty, oprócz tych składanych ręcznie, są w środku wykładane sztywną wkładką z tańszych materiałów . Dobre krawaty mają podszewkę zrobioną z tego samego materiału co front, inne mają po prostu cienką podszewkę z tańszego materiału w kolorze krawata.







Wraz ze zmianą pór roku zmieniamy obuwie, które nosimy. Podobnie postępujemy z garniturami, koszulami i krawatami. W lato najlepiej nosić garnitury z materiałów o mniejszej gramaturze, lekkich i bardziej przewiewnych, w jasnych kolorach [szarości, popiel, beże], do nich dobieramy koszule także z lekkich, przewiewnych tkanin i jedwabne krawaty w jasnych kolorach. Na chłodniejsze dni wybieramy krawaty z kaszmiru, wełny lub tkanin mieszanych w klasycznych, stonowanych barwach do koszul z grubszych materiałów oraz ciemniejszych garniturów o grubszym splocie tkaniny.

Zmiana krawata jedwabnego na wełniany czy kaszmirowy wymaga zmiany węzła, ponieważ ten sam węzeł na cieńszej i grubszej tkaninie daje zupełnie różnej wielkości rezultat i o ile na jedwabiu wyglądał dobrze, to zawiązany na wełnianym krawacie może ocierać się przesadę i śmieszność.

Ze względu na ceny jedwabnych krawatów oraz trudności w ich czyszczeniu, popularne jest wśród panów, którzy na co dzień śmigają w garniturach, noszenie do biura krawatów poliestrowych lub z mikrofibry*.





Warto jeszcze wspomnieć, że niezależnie od pory roku, na wieczór zakładamy obowiązkowo krawat jedwabny. O ile krawaty wełniane, kaszmirowe czy też z mieszanek nadają się na co dzień, do biura, na nieformalne spotkania, to absolutnie odpadają jako wizytowe. Tylko elegancki krawat jedwabny nadaje się na wieczór i na formalne uroczystości.

*Mikrofibra – jest to specjalny typ mikrowłókna składający się z odpowiedniej mieszanki bardzo cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych (nylon). Otrzymane w ten sposób mikrowłókna są 10 razy cieńsze niż jedwab, 30 razy cieńsze od bawełny, 40 razy cieńsze od wełny i aż 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa.

2 komentarze:

Magdalena pisze...

Tkaniny na krawat zazwyczaj stosuje się satynowe lub z jedwabiu. Największy problem jeśli chodzi o krawaty męskie to jest ich odpowiedni wybór do obowiązującego stroju. Pamiętam jak kiedyś dla męża uszyłam krawat z materiału od https://ctnbee.com/pl/kolekcje/materialy-do-szycia i nosił go przez bardzo długi czas. Jego długość była idelana i w sumie pasował do wszystkiego.

Dagmara Fafińska pisze...

Należę do osób które jak najbardziej lubią szyć i tworzyć własne ciuchy, ale krawatów jeszcze nigdy nie miałam okazji robić. Nawet chyba nie bardzo wiedziałabym od czego zacząć. Na ten moment bardzo fajnie pracuje mi się na materiałach kastella gdyż właśnie takie dzianiny ja najbardziej lubię.